Szociális intézmények

Egyházi szociális intézmények

Az egyházi szociális intézményrendszer az intézményes diakóniából alakult ki. A kifejezésekben való megkülönböztetés üzenete a külső elvárások és kontroll növekedését, a módszertani megújulást követte. A szociális intézményrendszer jogi környezete a menedzsment rendszerelemek alkalmazását kevésbé strukturáltan írja elő, az oktatás területével összevetve. Ezért a szociális intézményeket fenntartó egyházi szervezeteknek, illetve az intézményeknek sokkal nagyobb a szabadságuk abban, hogy meghatározzák küldetésüket, jövőképüket és stratégiájukat, illetve olyan működést írjanak le a maguk számára, mely a törvényességen túl leginkább szolgálja céljaikat.

Az egyházi szociális intézmények fejlesztése hasonló alapelemeken keresztül közelíthető meg, mint az oktatási intézményeké, ha azok tartalmukban lényegesen eltérőek is:

Stratégia
  • Az intézmény valós helyzete
  • Specifikus küldetés, jövőkép, célrendszer
  • Célok elérésének útja
  • Célok megvalósítása
Optimális mértékű folyamatelvű szabályozás
  • bürokráciaellenes, de
  • a feladatok megfelelő szervezését,
  • a megvalósítás nyomon követését lehetővé teszi.
Önértékelés
  • strukturált szempontrendszer a működés átfogó értékeléséhez,
  • fejlesztendők azonosítása,
  • visszacsatolás a stratégiába.
Akkreditációra, külső értékelésre való felkészülés
  • fenntartói követelményekkel való összehangolás,
  • a működtetés összehangolása a jogi szabályozással,
  • megfeleltetés a módszertani központtá minősítés követelményeinek,
  • felnőttképzési intézményi akkreditációra való felkészítés,
  • képzési programok akkreditáltatásának támogatása.

Referenciák egyházi intézményekben
  • Debrecen - Nagytemplomi Református Egyházközség Immánuel Otthona (nappali ellátást nyújtó szociális, közoktatási és egészségügyi feladatot is ellátó intézmény) irányítási rendszerének elkészítése és ISO 9001:2008 szerinti tanúsításra való felkészítése. (2009-10)
  • A Vésztői Református Egyházközség Szeretetotthona stratégiájának és vezetési rendszerének kidolgozása (2008-09)
  • "Új Reménység Háza" Férfi Hajléktalan Szálló helyzetelemzésének, stratégiájának és vezetési rendszerének kidolgozása, bevezetése és működtetése (2008–2011)